2023. november 07.

VIII. Berekai Éva Országos Népi Ékszer Pályázat 2023

A VIII. Berekai Éva Országos Népi Ékszer Pályázat 2023. november 4-én a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület szervezésében zajlott le a Mag-Házban Tolnán.

A délelőtti szakmai konferencia programjában két előadást hallgathattak meg az érdeklődők. A hímzésminták alkalmazásának veszélyei és lehetőségei a gyöngyfűzésében címmel Nagy Gyöngyi népi iparművész tartott elgondolkodtató előadást. Főképp saját díjazott pályamunkáinak bemutatásával szemléltette azokat a technikákat, amelyeket az igényes alkotások elkészítésekor alkalmazott. A bemutató végén több szakág képviselője is felszólalt és előremutató párbeszéd alakult ki az elhangzottakról.

Kalotaszegi gyöngyös kutatás címmel Kiss Gabriella népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere mutatta be MMA ösztöndíjasként végzett hároméves szakmai kutatómunkáját, melyben Kalotaszeg 39 falujából származó, gyönggyel díszített népi ékszert és viseletkiegészítőt gyűjtött és rendszerezett. Előadását viseletbemutatóval színesítette, ahol a fiatal lányok, asszonyok fehér, színes és félgyászos viseletét mutatta be.

Az kiállítást Burján István néprajzkutató, a Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztályának vezetője nyitotta meg, aki a népi tárgyalkotó iparművészet fontosságára hívta fel a figyelmet, méltatva a kiállításon díjazott és bemutatott tárgyak eszmei értékét.

A díjakat Komjáthi Tamásné, a Tolna Megyei Népművészeti Egyesület elnöke és Decsi- Kiss Mária, a Népművészet Mestere adta át a díjazottaknak.

A Magyar Gyöngy Egyesület néhány tagja is sikeresen szerepelt alkotásaival a kiállításon.

Résztvevők:

• Kiss Katalin Laura – Hagyományos kategória I. helyezés
  • Bencsikné Brnya Eszter (Egyéni pályázó)
  • Borbásné Budai Valéria (Kalotaszegi barangolók pályázó, Apáról Fiúra NKE)
  • Kardosné Faragó Edit (Kalotaszegi barangolók pályázó, Apáról Fiúra NKE)
  • Komjáti Zoltánné (Kalotaszegi barangolók pályázó, Apáról Fiúra NKE)
  • Neczné Vajna Zsuzsanna (Egyéni és Kalotaszegi barangolók pályázó, Apáról Fiúra NKE)
  • Péter Szidónia (Kalotaszegi barangolók pályázó, Apáról Fiúra NKE)
  • Simon Szeréna (Egyéni pályázó)
  • Sturovics Judit (Egyéni pályázó)
  • Vargáné Papp Júlia (Kalotaszegi barangolók pályázó, Apáról Fiúra NKE)
  • Vassné Juhász Andrea (Egyéni pályázó)

Ezúton is gratulálunk minden díjazottnak, alkotónak!